İmar Barışı için Hazırlıklı Mısınız?

Ülkemizdeki yapıların yaklaşık %50’sinin iskan belgesi, yani oturma izni bulunmuyor. Çarpık kentleşmenin en büyük göstergelerinden olan iskan belgesi eksikliği, yapıların belediye sisteminde kayıtlı görünmemesi anlamına geliyor. Bu da kredi başvurusu gibi konularda, vatandaşların binalarını ve evlerini teminat olarak gösterememesine sebep oluyor. İmar barışı, yapı kayıt ve iskan belgelerinin maliklere kazandırılması anlamını taşıyor.

İmar barışı gerekli olsa da, başvuru süreci oldukça uzun ve mevzuatlara hakim olmayı gerektiriyor. Bürokratik işlemler oldukça fazla ve doğru şekilde beyanda bulunulması gerekiyor. Bu nedenle süreç boyunca profesyonel bir destek almak süreci kısaltıyor ve kolaylaştırıyor. Sigma Mühendislik olarak verdiğimiz danışmanlık hizmeti, sizi her türlü bürokratik problemden kurtarıyor.

İmar Barışı Süreci

Sigma Mühendislik olarak imar barışı başvuru sürecini 2 aşamada değerlendiriyoruz. İlk aşama olan yapı kayıt belgesinin alınması sürecinde, yapının imar mevzuatına uygunluğunu değerlendiriyoruz. Binanın ruhsat ve proje incelemesini yaparak, mülkiyet durumunun imar barışı kapsamına girip girmediğine bakıyoruz. Yerinde ölçüm ve tespit ile yapının ruhsata aykırılığını tespit ediyoruz. Belediyeden vergiye esas arsa sokak rayiç bedelini alarak birim değeri tespitini yapıyoruz.

İlk aşama bunlarla bitmiyor. Alan hesabı yapıldıktan sonra devlete ödenecek harç bedelini hesaplıyor ve e-devlet üzerinden yapılacak başvurularda yapı maliğine destek veriyoruz. Tüm bu adımlar, devlete doğru beyan verilmesinin önünü açıyor. Zira beyanda hata bulunursa, devlet yalan beyanda bulunma suçundan kişilere dava açabiliyor. Doğru beyan edilmiş bilgilerden sonra ise yapı kayıt belgesini alıyoruz.

Yapı kayıt edildikten sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada yapının cinsini tahsis ediyor ve kat mülkiyeti işlemlerini tamamlıyoruz. Bunun için öncelikle parselin veya varsa imar planının yol ve yeşil alana terkini yapıyoruz. Rölöve projesi ve irtifak listesi işlemlerini belediye ve tapu müdürlüğünde tamamlıyoruz. İş ortağımız LİHKAB bürosundan zemin tespit tutanağını alıyoruz ve bina için yönetim planı oluşturuyoruz. Kısaca can sıkan, mülk sahiplerini uğraştıran bütün bürokratik işleri uzman kadromuzla kolaylıkla hallediyoruz.

İmar Barışının Avantajları Nelerdir?

İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapılmış tüm yapıları kapsıyor. Başvuru süresi 31 Ekim 2018’e kadar devam ediyor. Bu süre zarfında yapının kapsamının belirlenmesi ve gerekli müracaatların tamamlanması gerekiyor. Kişiler e-devlet üzerinden kendi başvurularını gerçekleştirebilse de, özellikle yapı kaydı ve iskanı olmayan yapıların başvurusunu tamamlayabilmesi için -daha çok mühendislik ve mimarlık işlemi gerekiyor.

İmar barışı kapsamında aklınıza takılan soruları sormak için bize ulaşabilir, başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Statik projeler hakkında bilgilere yer verilmiştir.