Eskisehir Odunpazari Muzesi

Odunpazarı Modern Müzesi

Çağdaş Mimarisiyle Odunpazarı Modern Müzesi

Bir şehrin turistik değeri bünyesinde yer alan tarihi yapılar, müzeler gibi unsurlarından anlaşılır. Bu nedenle özel müzeler ile bu gibi değerler artırılabilir. Hem şehrin sakinleri hem de ziyaretçileri için görülmesi gereken yerler arasına girebilir. Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Odunpazarı İlçesinde açılması planlanan müzenin çalışmalarına başlandı.

Odunpazarı Modern Müzesi, şehrin tarihi dokusuyla bütünleşik dikkat çekici bir mimariye sahip. Modern ve çağdaş mimari anlayışla tasarlanan bu müzenin temelleri Şubat 2018’de atılmıştı.

Müzenin kapılarını 2019 yılında açması bekleniyor. Müzenin çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapmasının yanı sıra, farklı kültürlerin tanıtıldığı ve bir araya geldiği bir yer olması da bekleniyor.

Müzenin Kültürünün ve Sanatın Merkezi Olması Planlanıyor

Odunpazarı Modern Müzesi ile şehre yeni bir soluk gelmesi kaçınılmaz. Kültürel aktivitelerin büyükten küçüğe her yaştan kişinin ihtiyacı bulunuyor. Gelişmenin, öğrenmenin ve eğitimin yaşı olmadığı aşikardır. Bu yüzden her şehirde ve hatta semtte bu gibi projelerin desteklenmesi önem kazanıyor. Odunpazarı Modern Müzesi için de tasarımından kapılarının açılacağı güne kadar amacını gerçekleştirmek  umuduyla çalışmaları sürdürülüyor.

4500 m² alana sahip olması planlanan müzede birçok aktivitenin yer alacağı bölümler bulunacak. Projede sergileme alanları, etkinlik mekanları, kafe, atölyeler ve müze dükkanı yer alıyor. Eğitim programları ve seminerler ile tarihin aktarılmasını, sanatçı buluşmaları ve sanatsal yayınlar ile kültürel gelişimin desteklenmesi, atölye çalışmaları sayesinde hem çocuklara hem gençlere yönelik eğitici rol üstlenmesi isteniyor.

Projede Sigma Mühendislik Yer Aldı

Müze projesinin hayata geçmesi için diğer firmalarla birlikte Sigma Mühendislik olarak biz de yer alıyoruz. Öncelikle statik proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürdük. Mimari projenin hazırlanmasından sonraki aşama olan ve inşaat mühendislerimiz tarafından hazırlanan statik proje için detaylı çalışmalar yapıldı.

Odunpazarı Modern Müzesi, proje olarak eşsiz bir mimari tasarıma sahip. Bu nedenle tasarım, katlar arasında benzerlik göstermiyor. Bu durum da proje için özel ve etkili çözümlere ihtiyaç duyulmasını gerektirdi. Sonuç olarak, hem taşıyıcı hem de mekanik ve elektrik tesisat altyapısının çözümleri için standardın dışına çıkılan uygulamalar izlendi. Ana taşıyıcı, özellikle betonarme ve çeliğin iç içe çözüldüğü ve mimari koşulların sağlanması için her noktasında özel çözümler sunuldu.

Özel bir mimari yapı projesi olması, BİM (yapı bilgi modellemesi) sistemini gerekli kıldı. 2D tasarım, standart yapılar için uygun ancak bu gibi özel projelerde yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle, BİM sistemini destekleyen yazılımlar arasından sıklıkla tercih edilen ve 3 boyutlu kat planlarının çizimi, tasarımların kesitlerinin alınması, metraj hazırlanması, zaman ve maliyet tasarrufu gibi özellikleri sayesinde verimlilik sunan 3D Revit modeli tercih edildi. Böylelikle karışık sahada çözülmesi zor olan durumların çözülmesi ve her kalemin sahada uygulanacağı miktar birebir modelden çekilerek yerinde uygulanacağına en yakın metraj yapıldı.