Proje Planlama ve Kontroller

Proje, en genel ifadeyle bir ürün ya da hizmetin ortaya çıkarmak için kullanılan faaliyetler bütünüdür. Projelerin temel özellikleri; esneklik payıyla birlikte başlangıç ve bitiş noktalarının olması, bir kerelik yani geçici olması, belli bir amacı ve sonucu olması gibi özelliklerdir. Proje hedef ve amaçlarına ulaşmaya çalışırken önceden belirlenmiş proje kısıtlarının da dışına çıkmamaktadır. Proje kısıtları hemen hemen her projede aynıdır ve bunlar; zaman, kapsam ve bütçedir. Projenin planlanması ve kontrol edilmesi projenin takibi için önemli iki aşamadır.

 

Proje Planlama Süreci

Proje planlama, projenin temellerindendir. Projenin başlangıç aşamasından sonra gelen planlama sürecinde yatırım, fayda- zarar tablosu, mali giderler, risk planlamaları gibi etmenler konu alınır. Gelen taleplerin uzmanlar tarafından değerlendirmesi yapılır. Yapılan analizlerin doğrultusunda ve eldeki kaynakların değerlendirmesiyle proje planlama süreci oluşturulur. Kaynakların nasıl kullanılacağı, zaman planı gibi aşamalarda belirlenmelidir. Proje zaman planı, kullanılacak kaynaklar, riskler ve önlemler, kontrol yöntemleri ve ölçüm kriterleri proje planında yer almalıdır. Proje planı olası proje maliyetini öngörmeye imkan verir. Fizibilite raporu ve proje planı kullanılarak proje bütçesi hazırlanabilir.

 

Okumak İsterseniz: İnşaat Proje Yönetim Uzmanlığı

 

Projenin Kontrol Süreci

Proje Kontrolü, başlanmış ve devam eden projelerin gidişatının planlama sürecini de göz önünde bulundurularak test edildiği aşamadır. Test ve kontroller proje planında belirlenmiş olan noktalarda yapılmalı ve planda belirlenmiş ölçüm kıstasları uygulanmalıdır. Bu aşamada projenin bileşenleri süre, maliyet, performans değişkenleri bakımında değerlendirilir. Kısaca yapılan işlerin, ilerleme sürecinin takibidir.

Projenin kontrolünün verimli bir şekilde yapılması için projenin yürütüldüğü zaman dilimleri arasında belli aralıklarla, bitirilen veya devam eden işlemlerin süreleri, bitirilme oranları, maliyet olarak raporlama yapılır. Raporlamalar, günlük/ haftalık/aylık olabilir. Bu sayede ileride oluşabilecek sorunlara, başlangıç aşamasında duruma müdahale etme hakkı oluşmaktadır.

Alanında deneyimli, uzman kadrosu ile birlikte 30 yılı aşkın inşaat ve yapı sektöründeki tecrübesiyle Projenin Planlama, Kontrol ve Yürütüm aşamalarında pek çok müşteri memnuniyeti ile birlikte hizmet vermektedir. Sigma olarak amacımız, projelerini en karlı ve donanımlı şekilde hayata geçirmektir.

Son olarak Avrasya OSB’nin proje yönetimi bölümünde yer alan Sigma’nın yaptığı çalışmaları https://sigmamuhendislik.com.tr/avrasya-osb-3-buyuk-sanayi-sehrinin-kesisimi/ adresinden inceleyebilirsiniz.

 

Proje Yönetim alanındaki diğer çalışmalarımız;

İletişim Formu

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mekanik projeler ile ilgili daha detaylı bilgi ya da talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.