Restorasyon Nedir

Restorasyon Nedir? Mimari Restorasyon Nedir?

Restorasyon Nedir?

Her inşaat projesi sıfırdan yapı inşa etmek üzerine hazırlanmaz. Bazı projelerde var olan bir yapının yenilenmesi ve güçlendirilmesi ya da özgün yapısına döndürülmesi de amaçlanır. Bu tür yeniden yapma projeleri restorasyon olarak nitelenebilir. Sigma mühendislik yeni bina projelerinin yanı sıra eski yapıların yenilenmesi ve güçlendirilmesini esas alan projeleri de tasarlamaktadır. Restorasyon belirli bir plan dahilinde hayata geçirildiğinden dolayı restorasyon proje aşamaları nelerdir sorusu önem kazanmaktadır.

Mimari Restorasyon Nedir?

Restorasyon nedir mimari restorasyon ne işe yarar soruları teknik anlamda uzmanlık gerektiren sorulardır. Mimari restorasyon eski ve tarihi binaların aslına uygun bir şekilde bilimsel esaslar dahilinde yenilenmesine verilen isimdir. Bazı tarihi eserlerin yenilenmesi için mimari restorasyon nedir sorusuna doğru yanıtlar aranmalıdır.

Mimari restorasyonda normal restorasyondan farklı olarak tarihi binalar hedef alındığından dolayı hassas davranmak ve özgün inşaat teknikleri kullanmak gerekir. Öncelikle tarihi binanın mevcut dönemi göz önüne alınarak inşaat teknikleri belirlenmeli kullanılacak malzemeler de tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir.

Mimari restorasyon sadece tarihi binaların değil aynı zamanda tarihi buluntuların da aslına uygun bir şekilde yenilenmesini esas aldığından bir nevi tarihe yeniden canlandırma işidir. Ülkemizde son yıllarda tarihi binaların yenilenmesinde duyulan teknik eleman ihtiyacından dolayı çeşitli üniversitelerde mimari restorasyon bölümleri açılmıştır.

Restorasyon Proje Aşamaları Nelerdir?

Restore edilecek bir proje aşama aşama planlanarak hayata geçirilir. Restorasyon aşamasına geçilmeden önce restore edilecek yapının fotoğraflanması ya da video kayıt cihazları ile kayıt altına alınması esastır. Fotoğraf ya da video yolu ile ayrıntılı olarak kaydedilen yapının ölçeklendirilmesi bir diğer işlemdir. Bunların yanı sıra binanı tarihçesi yasal durumu gibi özelliklere de restore çalışmalarında dikkat edilir.

Restorasyon çalışmalarının ilk aşaması rölovedir. Bu aşama bir hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada yapı tam anlamı ile incelenerek çeşitli yönlerden fotoğraflanır. Planlar ve kesitler bu aşamada hazırlanır. Yapıya ait elemanların yön göstergeleri bu aşamada belirlenir.

İkinci aşama restitüsyon aşamasıdır. Bu aşamada yapıya yapılacak müdahaleler belirlenir.

Üçüncü aşamada ikinci adımda belirlenen yöntemler ile yapıya tarihi yapısını bozmadan müdahalede bulunulmaktadır.

Son aşamada uygulama ve müdahaleler sone erer ve restorasyon çalışmaları tamamlanır.

Restorasyon Örnekleri

Çeşitli restorasyon örneklerine rastlamak mümkündür. Özellikle Kültürel dokunun korunmasını esas alan restorasyon projeleri ile tarihi yapılar yeniden hayat bulur. Çeşitli mühendislik firmaları tarafından gerçekleştirilmiş restorasyon örneklerine ulaşabilmek mümkündür.

Özellikle mimari restorasyon söz konusu olduğunda İstanbul dikkat çeken bir şehir olarak öne çıkmaktadır. İstanbul tarihi dokusu ile birçok mimari projenin yer aldığı bir şehirdir. İstanbul restorasyon firması ve kurumlarının önemli bir iş alanıdır. Birçok kurum ve mülk sahibi eski eserlerin yeniden ihyası için İstanbul restorasyon şirketi arayışına girmektedir.

Sigma mühendislik ve İstanbul ve ülke çapında çeşitli projelerde üstlendiği öncü rol ile lider bir firmadır. Çeşitli eski yapıların aslına uygun restore edilmesi ve saklı tarihin gün yüzüne çıkarılması için Sigma Mühendislik gücüne güvenebilirsiniz.