Revit ile Mimari Proje Çizimi

Revit Nedir?

Revit, bilgisayar destekli ve mimari, yapı tasarımı, MEP (mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat) gibi bina bilgisi modellemesi alanlarında en sık kullanılan bir BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) yazılımıdır.

Autodesk  firması tarafından geliştirilen Revit, ilk olarak 2000 yılında Revilt Building adıyla yayımlanmıştır.

Revit’in barındırdığı parametrik modeller, tasarımların boyutlarını değil birbirine oranlarını önemli hale getirerek hazırlanır. Böylelikle tasarımların kolay ve hızlı şekilde ölçeklendirilebilmesini sağlamıştır.

Program ile projeleri oldukça hızlı şekilde oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda kesitleri otomatik olarak alabilir, 3 boyutlu görseller oluşturabilir, seri bir şekilde metraj alınabilir.

Revit ile oluşturulan model, projenin tamamını temsil eder. Tek bir veri tabanında dosya olarak saklar. Bu sayede modelin bir kısmında yapılan bir değişiklik, modelin tamamına uygulanarak kullanıcılara büyük bir rahatlık imkanı sağlar.

Revit ile otomatik çıktılar ve anlık değişimler sayesinde projelerin kullanıcı kaynaklı hatalarını en az seviyeye indirir.

Başka bir programda hazırlanan tasarımlar Revit’te düzenlenebilmektedir. Tam tersi Revit’le hazırlanan tasarımlar, başka programların desteklediği formatlarda da kaydedilebilmektir.

Revit Neden En Çok Tercih Edilen Proje Çizin Programıdır?

Öncelikle Revit, yayımlandığı zamandan beri her yeni sürümünde kendini geliştirerek kullanıcılara mükemmel bir altyapı ve yetkinlik sağlamaktadır. Buna ek olarak hemen hemen her dilde oldukça kullanışlı ve kolay erişilebilir eğitim kaynağına sahip olması nedeniyle, öğrenilmesi adına kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Bünyesinde alanında uzmanlaşmış ekiplerden oluşan eğitim ve kurs imkanları, gerek yeni başlayanlar gerek ise biraz daha ilerleme kaydetmiş olanlar için eğitim kitapları konusunda Revit oldukça yaygın bir öğretim alanına sahiptir.

Ayrıca Revit, içeriğinde barındırdığı analiz sekmesi fonksiyonları sayesinde tasarıma ait enerji fonksiyonu oluşturabilmekte ve bu sayede farklı tasarımların enerji tüketim kıyaslarını yaparak enerji verimliliği gibi konulara da cevap verebilmektedir.

Revit ile aynı ağ üzerinde birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanıp takım çalışması şeklinde aynı model üzerinde çalışma yapabilir ve sadece Revit paketi sayesinde mimari, elektrik, statik mekanik ve peyzaj alanlarında çalışabilecek fonksiyonlara erişebilirsiniz.

Revit, kullanıcılara projeleri her aşamada 3 boyutlu olarak sunduğu için hataları ve kusurları eskiye oranla daha çok azaltabilmektedir.  Ayrıca oldukça güçlü bir 2 boyutlu çizim imkanı da sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışılan proje üzerinde model ve modelle alakalı bütün sayfalar ve çizimleri bir bütün haline getirerek projeyi tamamıyla tutarlı ve uyumlu bir düzene sokabilmektedir.

Revit ile Neler Yapılabilir?

Bir proje başka bir monitöre aktarılabilmekte ve çizim alanında her bir görünümün kendine ait bir sekmesi olmaktadır. TabViews aracılığıyla döşenen görünümler için bir sekme ile bir pencerede birleştirme uygulanabilmektedir.

Sekme Görüntüleme Sayısı

Artık modellerin grafik gösterimi tanımlanırken ön plan taramasına ek olarak arka plan taraması da belirtilerek çift tarama gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca 3 boyutlu çalışırken katları ve değiştirebilir ya da görüntüleyebilirsiniz. Katları taşıyabilir, silebilir ve değiştirebilirsiniz ancak kat ekleyemezsiniz. Görünümdeki katların görünürlüğünü değiştirmek isterseniz, Visibility/Graphic Overrides kutucuğunun Annotation Categories sekmesini kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Revit - Görünürlük / Grafik Geçersiz Kılmalar

Ekran: Revit – Visibility/Graphic Overrides

Bir başka güncelleme olarak da, 3 boyutlu görünümün projeksiyon modunu perspektif ya da orthografik olarak belirtebilirsiniz ve perspektif görünümlerde Crop View seçimini kaldırabilirsiniz.

Parametrelere göre öğe tanımlayan görünüm filtreleri oluştururken artık AND’ye ek olarak ORD koşullarını kullanabilirsiniz ve birden çok kural ve kural kümeleri oluşturabilir, kural kümelerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kenarlar, eğriler, dik olmayan bir görünüm düzlemindeki noktalar gibi kesit görünümdeki eğri nesnelerden geometrileri ölçülendirebilirsiniz.

Revit Open diyalogu kutucuğu artık dosya açma işini hızlandırmak, istenmeyen yükseltmelerden kaçınmak adına, seçilen bir dosyayı kaydetmek için o dosyanın yazılım sürümünü görüntüler ve bu sayede eski bir sürümle kaydedilmiş dosyalar güncellenir.

Proje Tarayıcı

Ekran – Project Browser

Görünümü yeniden adlandırmak için ek bir yöntem olarak artık Project Browser’da yavaş bir çift tıklama kullanabilirsiniz. Hızlı çift tıklama görünümü açar, yavaş çift tıklama ise görünümü yeniden adlandırmanızı sağlar. Ayrıca bir katı silmeden önce, yazılım kat ile alakalı bütün görünümlerin de silineceğini belirtir ve buna ek olarak seçilen düzeylerle alakalı öğeleri de sizin için listeler. Uyarıyı genişlettiğinizde takdirde etkilenen görünümlerin ve öğelerin tam listesini görebilirsiniz.

Modellere not eklediğinizde metni bir başka metnin üst, orta veya altına hizalayabilirsiniz. Yeni görünüm assetleri sayesinde görünümlerde gerçekçi görsel efektler ve yüksek kalite elde edebilirsiniz.

Project Browser’ı özelleştirerek paftalara ve görünümlere ek olarak metraj listelerini gruplayabilir, filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz. Ek olarak pencere, mobilya sistemleri ve ev aletleri için yeni family içerikleri son sürümle beraber eklenmiştir.

Okumak İsterseniz: Revit ile AutoCAD Arasındaki Farklar

Okumak İsterseniz: Autodesk Teknik Zirvesi