Tasarım koordinasyonunda, tasarımın başlangıcından itibaren diğer mühendislik alanları, yapı sahibi, tedarikçi ve uygulayıcıların arasındaki iletişim ortamının ve bilgi paylaşımının koordinasyonunun sağlanması beklenir.

 

Tasarım süreci genellikle işverenin istek ve ihtiyaçları dikkate alınarak yürütülür. Ayrıca bu süreçte diğer proje paydaşlarının da etkisi söz konusudur.

 

Tasarım Sürecinde Mimar ve Mühendis Koordinasyonu

 

Tasarım sürecinde mimarlar ile inşaat mühendisleri birlikte çalışır. Mimarların hazırladığı tasarıma uygun olarak inşaat mühendisleri de yapının fiziki boyut, taşıyıcı sistem ve iç donanım gibi özelliklerine karar verir.

 

Farklı iş disiplinlerin ortak ve uyum içerisinde çalışması için tasarım ve sonrasındaki sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Tasarım- yapım süreçlerinde, proje ortakları arasındaki karşılıklı iletişim ve anlaşmalar projenin gidişatı için de önemli bir noktadır. Aksi takdirde taraflar arasındaki bir anlaşmazlık, uyumsuzluk ve belirsizlik yapının uygulama aşamasında denetimini zorlaştırmakta, niteliksiz üretime ve hatta bazen de yeniden yapım işlerinin doğmasına sebep olmaktadır.

 

Bu durum projeyi zaman ve maliyet açısından olumsuz etkileyebilir. Projelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için, tasarım sürecinden projelerin bitirilmesine kadar tüm aşamalarda proje ortaklarının süreçlerin içinde olması önem arz etmektedir.

 

Tasarım Sürecinde Denetimin Önemi

 

Tasarım sürecinde proje paydaşlarının koordineli bir şekilde çalışması ve bu sürecin denetiminin tam zamanlı ve düzenli bir şekilde yapılması, projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli rol oynar.

 

Sigma olarak 100’den fazla uzman çalışanımız ve 30 yılı aşkın inşaat sektörü deneyimimizle, Proje ve İnşaat yönetimi kapsamında Tasarım Koordinasyonu ve Denetimi hizmeti vermeye devam ediyoruz.  Son olarak Yalova’daki Avrasya Organize Sanayi Bölgesi’nde ve Yalova GİOSB’de (Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) alt yüklenicilerin doğalgaz, elektrik, altyapı, arıtma, peyzaj ve imar alanlarında yapmış oldukları hizmetlerin tasarım koordinasyonu ve denetimi yapıldı.

İletişim Formu

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mekanik projeler ile ilgili daha detaylı bilgi ya da talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.